sobota, 1 marca 2014

Neptun

    Zdjęcie Neptuna zrobione przez sondę Voager 2 w 1989r (źródło: http://solarsystem.nasa.gov)


      Neptun jest ósmą od Słońca planetą Układu Słonecznego, a zarazem najdalszą, po tym jak w 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna uznała, że sąsiedni Pluton nie jest już planetą.  Znajduje się on w odległości 4,5 mld km od Słońca.  Neptun jest ponad 17 razy masywniejszy od Ziemi, a jego promień, który wynosi  prawie 25 tyś km jest około cztery razy większy niż promień Ziemi.

    Porównanie wielkości Neptuna i Ziemi. (źródło: http://pl.wikipedia.org )

      Pełny obieg,  poruszającego się ze średnią prędkością 5,4 km/s Neptuna wokół Słońca trwa prawie 165 lat. W 2011 roku Neptun zakończył swój pierwszy pełny obieg wokół Słońca od czasu jego odkrycia, które nastąpiło w 1846 roku.  Obrót Neptuna wokół własnej osi wynosi 16 godzin.
     W 1989 roku, po 12 latach wędrówki sonda Voyager 2 dotarła w okolicę Neptuna. Zblizyła się do planety na odległość około 4800 km od jej zewnętrznych warstw chmur. Voyager 2 wykonał zdjęcia Neptuna, zbadał jego atmosferę, odkrył również  6 nowych ksieżyców. Sygnały z sondy potrzebowały 4 godzin, by dotrzeć do Ziemi.
      Na Neptunie występują gwałtowne burze, a wiatry wiejące w odwrotnym kierunku do kierunku obrotu planety,  potrafią osiągać zawrotną prędkość dochodzącą do 2,5 tyś km/h. Temperatura na szczytach chmur wynosi około  −214 °C. W górnych warswach atmosfera Neptuna składa się głównie z wodoru (80%)  i helu (19%) z domieszką metanu, który absorbuje fale  w czerwonej i podczerwonej części widma, dzięki czemu Neptun ma niebieskawy odcień.
     Jądro planety otoczone jest głębokim na tysiące kilometrów oceanem, złożonym z wody, metanu i amoniaku. Sądzi się, że na głębokości około 7 tyś km rozkładający się metan tworzy kryształy diamentu.  Możliwe również , że na Neptunie, podobnie jak na Uranie, występują deszcze diamentów.


                       (źródło: https://www.facebook.com/ScienceNaturePage )


      Neptun posiada 14 księżyców. Najnowszy odkryto w zeszłym roku za pomocą analizy zdjęć zrobionych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a w latach 2004-2009. Największym z księżyców jest Tryton, który krąży wokół Neptuna w odległości 355 tyś km. Temperatura na Trytonie wynosi − 235 °C.   Dzięki zdjęciom przesłanym przez Voyagera 2 wiemy, że na Trytonie  występują czynne wulkany, z których wytryskuje na wysokość  8 km ciekły azot, roznoszony następnie przez wiatry, w rzadkim azotowo-metanowym powietrzu na odległość dochodzącą do 150 km.

                        Tryton (źródło: http://www.nasa.gov )







Zobacz także inne planety:  MERKURY    WENUS    MARS



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz