niedziela, 2 lutego 2014

Merkury


                         źródło: http://www.eso.org/

      Dziasiaj naszym bohaterem będzie Merkury, najmniejsza i znajdująca sie najbliżej Słońca planeta Układu Słonecznego. Pamiętacie artykuł o Wenus? Słońce na Wenus wschodzi na zachodzie, a zachodzi na wschodzie, oprócz tego wenusjańska doba jest dłuższa od wenusjańskiego roku, a temeperatura na jej powierzchni jest prawie jednakowa  nie tylko w dzień i w nocy, ale również  na równiku i biegunach. Merkury wcale nie jest lepszy ;) Jeden obrót Merkurego wokół własnej osi wynosi ok. 58 dni, a jego obieg  wokół Słońca trwa ok. 88 ziemskich dni. Co z tego wynika?   Na każde dwa obiegi wokół Słońca  planeta obraca się trzykrotnie. Merkury przez długi czas zwraca się do Słońca stale tą samą stroną.

                                                      źródło: http://www.if.ufrgs.br/

     Powolny obrót wokół własnej osi, długi czas zwracania się ku Słońcu tą samą stroną, bardzo rozrzedzona atmosfera, wszystko to powoduje powstawanie dużych różnic temperatur powierzchniowych: od −200°C w nocy do  400 °C w dzień.                  Jednym słowem  Lód i Ogień.

                         źródło: http://www.tapetyczne.pl


       Wschód Słońca na Merkurym jest niezwykły. Na pewnej długości geograficznej na Merkurym Słońce wschodzi dwa razy. Z powierzchni Merkurego wygląda to tak, że najpierw Słońce wschodzi, wędruje po niebie, następnie jednak cofa się zachodząc i znowu wschodzi drugi raz. Tym razem już się nie cofa, tylko zachodzi tak jak na Ziemi. To bardzo ciekawe zjawisko spowodowane jest tym, że Merkury będąc w miejscu największego zbliżenia do Słońca, przyśpiesza (Słońce wtedy "zwalnia" i na krótki czas zachodzi), kiedy prędkość spada, Słońce znowu wschodzi. Na YouTube znalazłem świetną animację pokazującą ten niezwykły efekt. Autor tej animacji zadał sobie trud i pokazał nam również jak ten efekt wyglądałby na Ziemi. 




              "Te podwójne wschody Słońca już zaczynają mnie męczyć, totalnie rozregulowały mój zegar biologiczny...." ;)


                        źródło: http://getmuchinfo.blogspot.com



     Merkury jest dosyć słabo zbadaną przez człowieka planetą.  Zrealizowano tylko dwie misje na Merkurego: w latach 1974-1975 sonda Mariner 10 (Żeglarz) przeleciała trzykrotnie w pobliżu Merkurego, a w 2004 roku wystrzelono w jego kierunku drugą sondę -  Messenger (Posłaniec). 
      Dzięki tym sondom otrzymaliśmy tysiące zdjęć Merkurego, a także wiele informacji, np. o jego polu magnetycznym,  składzie  atmosfery itp. Skład bardzo rozrzedzonej, cieniutkiej atmosfery Merkurego w przybliżeniu wygląda tak: Tlen 42%, Sód 29%, Wodór 22%, Hel 6%, Potas 1% i procentowo zmienia się w zależności od pozycji planety na orbicie.
       Powierzchnia Merkurego przypomina powierzchnię ziemskiego Księżyca.

                         źródło: http://www.nasa.gov/


    Poniższe zdjęcie zostało wykonane  w 2008 roku przez sondę Messenger. Zdjęcie jest opracowane i podkoloryzowane komputerowo, ukazuje różnice w składzie mineralnym powierzchni Merkurego (np. niebieskie obszary zawierają dużo tytanu).

                          źródło: http://solarsystem.nasa.gov 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz