źródło: http://www.eso.org/
Dziasiaj naszym bohaterem będzie Merkury, najmniejsza i znajdująca sie najbliżej Słońca planeta Układu Słonecznego. Pamiętacie artykuł o Wenus? Słońce na Wenus wschodzi na zachodzie, a zachodzi na wschodzie, oprócz tego wenusjańska doba jest dłuższa od wenusjańskiego roku, a temeperatura na jej powierzchni jest prawie jednakowa nie tylko w dzień i w nocy, ale również na równiku i biegunach. Merkury wcale nie jest lepszy ;) Jeden obrót Merkurego wokół własnej osi wynosi ok. 58 dni, a jego obieg wokół Słońca trwa ok. 88 ziemskich dni. Co z tego wynika?
Na każde dwa obiegi wokół Słońca
planeta obraca się trzykrotnie. Merkury przez długi czas zwraca się do Słońca stale tą samą stroną.
Powolny obrót wokół własnej osi, długi czas zwracania się ku Słońcu tą samą stroną, bardzo rozrzedzona atmosfera, wszystko to powoduje powstawanie dużych różnic temperatur powierzchniowych: od −200°C w nocy do 400 °C w dzień. Jednym słowem Lód i Ogień.
źródło: http://www.tapetyczne.pl
Wschód Słońca na Merkurym jest niezwykły. Na pewnej długości geograficznej na Merkurym Słońce wschodzi dwa razy. Z powierzchni Merkurego wygląda to tak, że najpierw Słońce wschodzi, wędruje po niebie, następnie jednak cofa się zachodząc i znowu wschodzi drugi raz. Tym razem już się nie cofa, tylko zachodzi tak jak na Ziemi. To bardzo ciekawe zjawisko spowodowane jest tym, że Merkury będąc w miejscu największego zbliżenia do Słońca, przyśpiesza (Słońce wtedy "zwalnia" i na krótki czas zachodzi), kiedy prędkość spada, Słońce znowu wschodzi. Na YouTube znalazłem świetną animację pokazującą ten niezwykły efekt. Autor tej animacji zadał sobie trud i pokazał nam również jak ten efekt wyglądałby na Ziemi.
"Te podwójne wschody Słońca już zaczynają mnie męczyć, totalnie rozregulowały mój zegar biologiczny...." ;)
źródło: http://getmuchinfo.blogspot.com
Merkury jest dosyć słabo zbadaną przez człowieka planetą. Zrealizowano tylko dwie misje na Merkurego: w latach 1974-1975 sonda Mariner 10 (Żeglarz) przeleciała trzykrotnie w pobliżu Merkurego, a w 2004 roku wystrzelono w jego kierunku drugą sondę - Messenger (Posłaniec).
Dzięki tym sondom otrzymaliśmy tysiące zdjęć Merkurego, a także wiele informacji, np. o jego polu magnetycznym, składzie atmosfery itp. Skład bardzo rozrzedzonej, cieniutkiej atmosfery Merkurego w przybliżeniu wygląda tak: Tlen 42%, Sód 29%, Wodór 22%, Hel 6%, Potas 1% i procentowo zmienia się w zależności od pozycji planety na orbicie.
Powierzchnia Merkurego przypomina powierzchnię ziemskiego Księżyca.
źródło: http://www.nasa.gov/
Poniższe zdjęcie zostało wykonane w 2008 roku przez sondę Messenger. Zdjęcie jest opracowane i podkoloryzowane komputerowo, ukazuje różnice w składzie mineralnym powierzchni Merkurego (np. niebieskie obszary zawierają dużo tytanu).
źródło: http://solarsystem.nasa.gov
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz