Stacja orbitalna pojawiła się w literaturze już w 1869 roku, w opowiadaniu Edwarda Everetta Hale'a - "Ceglany Księżyc". Zbudowana z cegieł stacja, wystrzelona na orbitę za pomocą gigantycznego kołowrotka, miała pomagać w nawigacji statków.
Sto lat później, w roku 1971, została wyniesiona na orbitę pierwsza stacja kosmiczna - Salut 1. Zapoczątkowała ona serię stacji wyniesionych w ramach radzieckiego
programu Salut.
Na stacji zainstalowano około 1300 urządzeń, które ważyły około 1200kg. Stacja znajdowała się na wysokości około 200km, na tyle nisko, że wpływ atmosfery spowalniał jej prędkość i po 5 miesiącach opadając w kierunku Ziemii, spłonąła w atmosferze. Dla porównania stacja ISS znajduje się na wysokości około 400 km nad Ziemią, a pomimo tego też powoli się obniża i co pewien czas potrzebne są korekty za pomocą systemu korekcji orbity, który znajduje się wraz z zapasem paliwa w module Zvezda lub silników zadokowanych do ISS statków kosmicznych.
Stacja ISS, poniżej widoczny jest m.in. moduł Zvezda
.
(źródło:
http://www.esa.int )
Zvezda w drodze na Kosmodrom Bajkonur. (źródło:
http://spaceflight.nasa.gov )
Po 11 latach trwania programu Salut wystrzelono ostatnią stację tej serii o numerze 7.
"Jest 3 listopada, 1983 roku, czwartek. Jak donosi Radio Moskwa, po raz pierwszy w historii lotów pilotowanych na stacji orbitalnej Salut 7 przeprowadzono prace montażowe w otwartej przestrzeni kosmicznej"........
TUTAJ , dzięki Polskiemu Radiu, możecie cofnać się w czasie i posłuchać tej archiwalnej audycji. "Tym żył świat" to bezcenne, często zapomniane archiwalne taśmy podane na nowo. Najważniejsze, najciekawsze wydarzenia, o których mówiło Polskie Radio.
Skoro już cofamy się w czasie, to tak przy okazji ....... Dziennik Telewizyjny z 1985 roku, czyli w dziesiątą rocznicę misji Sojuz-Apollo, która obejmowała pierwsze w historii połączenie na orbicie pojazdów amerykańskiego (kapsuły Apollo) i radzieckiego (kapsuły Sojuz 19).
Skylab to wyniesiona w 1973 roku na orbitę amerykańska stacja kosmiczna. Do jej budowy wykorzystano rakietę Saturn 5 oraz elementy statków Apollo. Po kilku latach stacja Skylab niebezpiecznie obniżyła swoją orbitę, a NASA nie miała możliwości wyniesienia jej wyżej, z powodu tego, że zakończono już program Apollo, a nie rozpoczęto jeszcze misji wahadłowców. W roku 1979 stacja uległa zniszczeniu. Stacja nie spłonęła dostatecznie w atmosferze, a jej szczątki spadły do Oceanu Indyjskiego oraz na zachodnią cześć Australi, zabijając krowę, która to była jedyną ofiarą tego incydentu. Ostatecznie stacja ta, okrążyła Ziemię prawie 35 000 razy, pokonując około półtora miliarda kilometrów.
W 1986 roku wystrzelono pierwszy moduł radzieckiej stacji orbitalnej Mir. Poprzednie stacje Salut oraz Skylab składały się z jednego modułu, natomiast Mir był zbudowany z kilku modułów, które były wynoszone na orbitę osobno. Taktykę tą zastosowano później przy budowie stacji ISS. Dostawy zaopatrzenia na stację MIR dokonywano za pomocą bezzałogowego transportera Progress. Do transportu załogi wykorzystywano statki Sojuz oraz promy kosmiczne Atlantis, Discovery i Endeavour.
W roku 2000 rosyjska agencja kosmiczna zdecydowała o zakończeniu misji stacji Mir. W 2001 r za pomocą statku Progress M1-5 dokonano jej deorbitacji. Stacja spaliła się w górnych warstwach atmosfery, a niespalone resztki spadły do Pacyfiku. Przez 15 lat swojego istnienia Mir okrążył Ziemię ponad 86 000 razy, pokonując ponad trzy i pół miliarda kilometrów.
Stacja ISS powstała w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. W zeszłym roku obchodziliśmy 15 lecie jej istnienia.
TUTAJ możecie zobaczyć rocznicowy film oraz usłyszeć piosenkę
„Space Oddity”
śpiewaną przez dowódcę 35 załogi ISS. Stacja ta dokonuje okrążenia Ziemi w czasie 92 minut.na wysokości około 400 km. Można ją, co pewien czas zobaczyć przelatującą na niebie także nad Polską. Na stronach
http://www.isstracker.com/ oraz
http://www.heavens-above.com/ możecie zobaczyć gdzie aktualnie się znajduje. Astronauci na ISS obserwują 16 wschodów Słońca każdego dnia.
Na poniższym filmiku holenderski astronauta Andre Kuipers oprowadza nas po stacji ISS.
Następny filmik przedstawia misję promu Atlantis na stację ISS, której celem był m.in. montaż modułu Columbus, gdzie zainstalowano Anteny PWR zaprojektowane przez polskich inżynierów z Wrocławia.
Na ostatnim filmiku możemy zobaczyć transporter Progress łączący się ze stacją ISS.