środa, 22 stycznia 2014

Ciekawe wydarzenia

18 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
GDZIE: Stadion Narodowy, Al.Poniatowskiego 1, 03–901 Warszawa 
KIEDY: 31 maja 2014 (sobota) od 11:00 do 20:00.

                        (źródło: http://pikniknaukowy.pl/ )

      Przyjaciele, kompani, bratnie dusze! Wiecie, że do naszego spotkania już tylko 165 dni? Widzimy się 31 maja na Stadionie Narodowym podczas 18. Pikniku Naukowego! Tym razem tematem wiodącym jest „Czas”. To teraz mili Państwo - wyciągamy kalendarze i zaznaczamy caaaaaały dzień na naukową zabawę. 31 maja 2014. Nie może Was zabraknąć!  


" Szepty kosmosu"
GDZIE:  Planetarium Śląskie, Al. Planetarium 4, 41-500 Chorzów,
              rezerwacja: +48 32 250 65 84 (od 7.30 do 14.30)
KIEDY:  1 lutego 2014 (sobota) godz. 13:00


                                            (źródło: Planetarium-Śląskie)
       
          W sobotę, 1 lutego o 13:00 w Planetarium Śląskim w Chorzowie odbędzie się premiera nowego seansu. „Szepty Kosmosu” to opowieść o radioastronomii i radioastronomach, którzy obserwują i podsłuchują wszechświat przy pomocy olbrzymich anten radiowych. Największa z nich znajdująca się w Arecibo w Portoryko ma średnicę aż 305 metrów.
          Autorami seansu są Stefan Janta - wicedyrektor Planetarium i Jarosław Juszkiewicz – dziennikarz naukowy Radia Katowice. W trakcie seansu zaprezentują oni widzom niezwykły świat fal radiowych, pulsarów i wyjaśnią zjawisko zwane syntezą apertury. Motywem przewodnim nowej produkcji Planetarium są „dźwięki” wydawane przez ciała niebieskie.
           „To odgłosy niezwykłe, trochę niepokojące, nie z tego świata. Ale przecież one właśnie takie są – nie powstały na Ziemi” – mówi Jarosław Juszkiewicz.
         Zdaniem Stefana Janty radioastronomia to niezwykła dziedzina wiedzy.„Najlepszą rozdzielczość uzyskuje się łącząc ze sobą anteny odległe o tysiące kilometrów” – mówi Janta – „radioastronomia od dziesięcioleci wymusza więc międzynarodową współpracę naukową na niespotykaną w innych dziedzinach skalę”.
          W połowie roku Planetarium Śląskie planuje kolejną premierę. Tym razem zaprosi widzów w podróż do … Światów Niemożliwych. (źródło: Planetarium-Śląskie )


"Walentynki w Planetarium - Poezja i muzyka pod gwiazdami"
GDZIE:  Planetarium Śląskie, Al. Planetarium 4, 41-500 Chorzów, 
              rezerwacja: +48 32 250 65 84 (od 7.30 do 14.30)
KIEDY:  14 lutego 2014 o godzinie 17.00 

                                                  (źródło: Planetarium-Śląskie )

      Dzień Zakochanych zbliża się wielkimi krokami. Jeśli chcielibyście posłuchać muzyki i poezji jednocześnie patrząc na przepiękne gwieździste niebo to zapraszamy 14 lutego o godzinie 17.00 na "Walentynki w Planetarium - Poezja i muzyka pod gwiazdami". Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc telefonicznie pod nr tel. 32 745 27 28 lub 32 250 65 84 lub elektronicznie agata@planetarium.edu.pl podając imię i nazwisko przynajmniej jednej osoby oraz liczbę biletów. Ilość miejsc ograniczona. Serdecznie zapraszamy. (źródło: Planetarium-Śląskie )

wtorek, 7 stycznia 2014

Wenus

                        Tranzyt Wenus źródło: http://solarsystem.nasa.gov

     Ostatnio było o Marsie, to teraz kolej na Wenus. Planeta ta jest skalista i ma podobną do Ziemii wielkość oraz masę. Jest niewiele mniejsza. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Atmosfera Wenus, składająca się głównie z dwutlenku węgla, jest najgęściejszą atmosferą wśród wszystkich planet skalnych Układu Słonecznego. W atmosferze tej występują grube chmury dwutlenku siarki. Wszystko to powoduje bardzo silny efekt cieplarniany, dlatego też temperatura na Wenus jest większa niż na Merkurym, który jest dwa razy bliżej Słońca. Temperatura na powierzchni Wenus wynosi 440-500°C. Do tego dodajmy deszcze z kwasu siarkowego i już mamy prawdziwie piekielną planetę ;)

    Merkury, Wenus, Ziemia, Mars - skala wielkości, źródło: http://solarsystem.nasa.gov

      Wenus to bardzo ciekawa i oryginalna planeta. Nie dość, że obraca się w stronę przeciwną niż robią to inne planety w Układzie Słonecznym (co skutkuje wschodem Słońca na zachodzie, a zachodem na wschodzie), to jeszcze robi to tak wolno (najwolniej ze wszystkich planet), że wenusjańska doba jest dłuższa od wenusjańskiego roku.  Wenus obiega Słońce w ciągu 225 dni, a jednen obrot wokół jej własnej osi trwa 243 dni. Powierzchnia tej planety ma prawie jednakową temperaturę nie tylko w dzień i noc, ale również jest ona jednakowa na równiku i biegunach. 

                                 źródło:  http://www.wikipedia.org/

     Pierwszą sondą kosmiczną wysłaną na Wenus była radziecka sonda Wenera 1 (Wenus 1). Było to w roku 1961. Sonda miała zderzyć się z planetą i pozostawić na jej powierzchni kulę przedstawiającą Ziemię. Na tytanowej kuli umieszczono kontury kontynentów, a w środku znajdował się medal pamiątkowy. Na jednej stronie medalu widniało godło ZSRR, a z drugiej znajdował się schemat Układu Słonecznego z orbitami Merkurego, Wenus, Ziemii i Marsa. Po siedmiu dniach lotu, w odległości dwóch milionów kilometrów od Ziemii utracono łączność ze statkiem.

                        źródło: http://ursa-tm.ru

      Rok później Amerykanie wysłali swoją sondę Mariner 1 (Żeglarz 1).  Zaraz po starcie rakieta nośna uległa awarii i po niecałych pięciu minutach lotu, podczas którego dokonała gwałtownych manewrów schodząc z kursu, zdecydowano się na jej samozniszczenie. Miesiąc później wystrzelono z sukcesem sondę Mariner 2, która po ponad stu dniach lotu dotarła w okolicę Wenus. Dzięki tej sondzie stwierdzono, że temperatura powierzchni Wenus wynosi co najmniej 425°C, co ostatecznie rozwiało nadzieje na znalezienie tam życia. Wcześniej zakładano na podstawie natężenia promieniowania słonecznego, że temperatura na Wenus wynosi w granicach 40 do 60°C. 



       Do tej pory kilkadziesiąt sond wysłano na Wenus lub w jej okolice. Część z nich wchodząc w atmosferę Wenus z powodu wysokiego ciśnienia panującego na tej planecie zostało na pewnej wysokości zgniecione. Części udało się szczęśliwie wylądować i przesłać dane na Ziemię. Niektóre krążyły jako sztuczne satelity.
      Szczegółowy wykaz misji progamu Wenera można zobaczyć TUTAJ , a programu Mariner TU .

     Wenus jest trzecim pod względem jasności ciałem niebieskim widocznym na niebie, po Słońcu i Księżycu. Poniższe zdjęcie, zrobione na terenie zespołu teleskopów VLT  na pustyni Atacama, w północnym Chile, przedstawia cztery planety widoczne na  niebie.  Na środku na dole nieba widzimy księżyc. Na prawo od księżyca widzimy obok siebie Marsa (mniejsza kropka) i Jowisza. Wyżej (trochę po prawej) widzimy Merkurego, a nad nim (trochę w lewo, w linii prostej nad Marsem i Jowiszem) świeci nasza Wenus.

                          źródło: http://www.eso.org


Dla dzieci i nie tylko.......



środa, 1 stycznia 2014

Podsumowanie 2013 roku


SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2014 !!!

W roku 2013 r. obchodziliśmy kilka okrągłych rocznic:

-15 lecie istnienia stacji ISS

                        źródło: http://www.nasa.gov/

      20 listopada  1998 roku Rosjanie za pomocą  rakiety Proton, wynieśli w przestrzeń kosmiczną pierwszy moduł stacji ISS o nazwie Zarja (Zorza).
     4 grudnia w 1998 roku, Amerykanie za pomocą promu kosmicznego Endeavour wynieśli na orbitę drugi moduł Unity (Node-1). Po połączeniu te dwa moduły dały początek  „międzynarodowej” stacji kosmicznej.
Stacja ISS posiada masę około 450 ton oraz wymiary około  100x110x30 metrów. Porusza się na wysokości około 400-430 kilometrów nad Ziemią ze średnią  prędkością   27 700 km/h.

                        źródło: http://www.nasa.gov/





      Poniżej pułkownik Chris Hadfield, dowódca 35 załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej śpiewa „Space Oddity” Davida Bowie. W oryginale „Space Oddity”  została wydana tuż przed lądowaniem Apollo 11 na Księżycu.

Astronaut Chris Hadfield sings Space Oddity from spacevideo on Vimeo.



- 50-lecie sieci anten Deep Space Network 

      Sieć anten Deep Space Network znajduje się w trzech miejscach na Ziemii, w USA, Hiszpanii oraz w Australii. Dzięki takiemu rozmieszczeniu pokrywają cały obszar dookoła Ziemii, co pozwala na całodobowe odbieranie i wysyłanie sygnałów do sond kosmicznych w całym Układzie Słonecznym. To dzięki nim możliwa była transmisja historycznego spaceru po księżycu Neila Armstronga, jak również przesłanie zdjęć z misji marsjańskich czy danych z misji sondy Voyager.

 
                         źródło: http://www.nasa.gov

- 15 lecie Bardzo Dużego Teleskopu, o którym pisałem TU

- 50 lecie Obserwatorium Arecibo.

                         źródło: http://phl.upr.edu

     Znajduje się tam największy pojedyńczy radioteleskop o średnicy 305 metrów.
Dzięki niemu prof. Aleksander Wolszczan odkrył pierwsze planety pozasłoneczne.
Za jego pomocą wysłano w kierunku grupy gwiazd M13  wiadomość od Ziemian.

Podsumowanie roku 2013 przez NASA:
- Rozwój komercyjnych lotów kosmicznych.
- Opuszczenie Układu Słonecznego przez sondę Voyager 1
- Udana misja na Marsie łazika Curiosity
- Całe podsumowanie TU


Podsumowanie roku 2013 przez Europejską Agencję Kosmiczną:



      Podsumowując mijający rok, nie możemy zapomnieć o polskim sukcesie:
w przestrzeń kosmiczną został wyniesiony polski satelita naukowy LEM.