czwartek, 28 listopada 2013

"Houston, mamy grzyba"


"Może się wydawać, że podróż w kosmos to same atrakcje:
odlot, zero grawitacji i  świetny widok z okna.
Mary Roach sprawdziła na własnej skórze, czy podróż do gwiazd
to rzeczywiście jedna wielka frajda. Spotkała się z astronautami
z całego świata, zadała pracownikom NASA mnóstwo denerwujących
pytań i doświadczyła lotu w stanie nieważkości.
Okazuje się, że w kosmosie najprostsze sprawy stają się najtrudniejsze.
Jak skorzystać z WC, gdy jego zawartość może w każdej chwili zacząć
orbitować po wnętrzu kabiny?
Co zrobić, gdy - co bardzo prawdopodobne - przyjdzie zwymiotować
do hełmu w czasie kosmicznego spaceru?
Czy wśród gwiazd można pozwolić sobie na romans nie z tej ziemi?"
Powyższy cytat pochodzi z okładki książki Mary Roach "Ale kosmos! Jak jeść, kochać się i korzystać z WC w stanie nieważkości"

Zobaczcie poniższe kosmiczne zdjęcia ...........

                        (źródło http://www.ottawalife.com )

                        (źródło http://www.prometheusnews.net )

                       (źródło http://tiberustundrif.blogspot.com )

                       (źródło http://www.daz3d.com/ )

                       (źródło http://secret-oranges.blogspot.co.uk )


........... czyż nie są wspaniałe ?
                                   
                                       A teraz szara rzeczywistość .............

                       (źródło http://www.taringa.net/ )

                       (źródło http://www.virginmedia.com )

                       (źródło http://www.taringa.net )

                       (źródło http://www.wikipedia.org/ )

                       (źródło http://triggerpit.com )


 .......... która tak naprawdę wcale nie jest taka szara :)

Specjalnie tak dobrałem ostatnie 5 zdjęć, żeby wyszedł niezły kontrast pomiędzy nimi, a tymi pierwszymi. W rzeczywistości jest dużo prawdziwych zdjęć, które zapierają dech w piersiach:


                        (źródło http://blacklemag.com )


                       (źródło http://www.aviationexplorer.com )


                       (źródło http://www.ourprg.com )


                       (źródło http://www.nasa.gov/ )

Zdjęcia zdjęciami, zobaczcie to:




     Wracając do  Mary Roach i jej książki, chciałbym zaprosić Was do posłuchania ciekawej audycji "Klubu Trójki"  z udziałem prof. Pawła Moskalika z Centrum Astronomii im. Mikołaja Kopernika w Warszawie i red. Olgi Woźniak - popularyzatorki nauki. Program prowadzi Jerzy Sosnowski. Audycja trwa prawie godzinę, także naszykujcie sobie, co kto lubi: kawę, herbatę, gorącą czekoladę, wygodny fotel i .... miłego słuchania.
Audycję odtworzycie TUTAJ

środa, 13 listopada 2013

Już niedługo start polskiego satelity LEM

    21 listopada o godzinie 8.11 naszego czasu, za pomocą rosyjskiej rakiety Dniepr, zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną polski satelita naukowy LEM. Miesiąc później w przestrzeni kosmicznej ma znaleźć się drugi polski satelita naukowy Heweliusz. Na orbicie zostanie umieszczony za pomocą chińskiej rakiety Long March 4B. Zarówno Lem jak i Heweliusz mają prowadzić obserwację  najjaśniejszych i najgorętszych gwiazd w naszej galaktyce w ramach międzynarodowego programu BRITE (BRIght-star Target Explorer).
Jednym z celów tego programu jest bliższe poznanie mechanizmu transportu energii, który odbywa się w najgorętszych gwiazdach. Wciąż zagadką pozostaje to, dlaczego światło słoneczne, które w kilku minut pokonuje drogę do Ziemii, potrzebuje tysiące lat na pokonanie odcinka od jądra słonecznego do powierzchni słońca.

    źródło www.brite-pl.pl

    Pierwszy Program Polskiego Radia patronuje budowie i startowi satelity. Tutaj można odsłuchać ciekawą audycję: "LEM - Pierwszy polski satelita naukowy".

W ramach akcji  "Wyślij zdjęcie w kosmos"  na pokładzie Heweliusza,  poleci 5000 polskich zdjęć. Można je zobaczyć na stronach Spółdzielni Socjalnej Fajna Sztuka:
Galeria 1Galeria 2Galeria 3Galeria 4Galeria 5


sobota, 9 listopada 2013

15 lat Bardzo Dużego Teleskopu

    źródło www.eso.org

     W tym roku przypada 15 rocznica uruchomienia Bardzo Dużego Teleskopu ( Very Large Telescope - VLT ) należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego ( European
Southern Observatory - ESO ). 
     Znajdujący się na pustyni Atacama, w północnym Chile, zespół teleskopów VLT jest najbardziej zaawansowanym instrumentem optycznym na Ziemii. VLT składa się z 4 teleskopów głównych o średnicach zwierciadeł po 8,2 metra oraz czterech pomocniczych o wymiarach po 1,8 metra.

    źródło www.eso.org

     Miejsce budowy VLT nie jest przypadkowe. Obserwatorium znajduje się na wysokości 2600 metrów n.p.m. w miejscu gdzie prawie przez cały rok jest bezchmurne niebo, suchy klimat i co najważniejsze, niebo nie jest tam zanieczyszczone światłem miast. W Europie trudno znaleźć niebo wolne od zanieczyszczeń świetlnych, które utrudniają, a często wręcz uniemożliwiają obserwacje astronomiczne.  W Polsce są dwa miejsca, gdzie chroni się  nocne niebo przed  zanieczyszczeniem  sztucznym światłem. Jest to Izerski Park Ciemnego Nieba oraz Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady .

   Z okazji 15-lecia VLT, został przygotowany przez ESO rocznicowy film, ukazujący wspaniałe zdjęcia, po jednym na każdy rok działania Dużego Teleskopu.




Loading player...

sobota, 2 listopada 2013

Nasi kosmiczni posłańcy - Voyager 1 i Voyager 2

Sondy Voyager 1 (Podróżnik 1) oraz Voyager 2 zostały wystrzelone z Ziemii w 1977 roku. Sonda Voyager 1 znajduje się obecnie w odległości około 19 miliardów kilometrów od Słońca i w tym roku opuściła Układ Słoneczny.

    źródło http://www.nasa.gov

Sondy Voyager 1 i Voyager 2 mają identyczną konstrukcję. Każda z nich waży ponad 800 kg, z czego ponad 100 kg, to aparatura naukowa. Początkowo miały badać Jowisza i Saturna oraz ich księżyce. Gdy zadanie to zakończyło się sukcesem, przedłużono misję Voyagera 2 do Urana i Neptuna. Sondy zrobiły i przesłały na Ziemię tysiące zdjęć badanych planet i ich księżyców.

    Jowisz.



    Neptun.
    źródło http://www.nasa.gov 

    Pierścienie Saturna.

    Jowisz.


    Film wykonany podczas zbliżania się sondy do Jowisza.
    źródło http://www.wikipedia.org

Wśród tych tysięcy zdjęć jest jedno wyjątkowe. Jest to zdjęcie Ziemii wykonane z odległości 6,4 miliarda kilometrów.

           źródło http://www.wikipedia.org

Pomysłodawcą zdjęcia był Carl Sagan. Zainspirowany tym zdjęciem napisał książkę pod tytułem "Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie".


W tytule tego postu, nazwałem sondy Voyager naszymi kosmicznymi posłańcami, dołączono bowiem do nich pozłacane płyty z "wiadomością" od  Ziemian. Nie jest to pierwsza wiadomość od nas wysłana w kosmos, wcześniej sondy Pionieer również posiadały płytki z informacją o Ziemii i jej mieszkańcach. Tym razem jednak "wiadomość" jest bardziej rozbudowana. Na płytach znajduje się informacja o położeniu Układu Słonecznego względem 14 pulsarów oraz ponad 100 zdjęć i diagramów ukazujących dane naukowe z zakresu fizyki i matematyki, zdjęcia ludzi, zwierząt, krajobrazów. Umieszczono tam również muzykę, dźwięki natury,  przemówienie sekretarza generalnego ONZ, pozdrowienia w ponad 50 językach świata, również w języku polskim.
Wszystko to, co znajduje się na płycie możecie zobaczyć i posłuchać  TUTAJ
Po lewej stronie płytki u góry macie nagrania, a po prawej zdjęcia.